15.6.2017
 
Výstavba domu či bytu i pouhé stěhování a vás klade spoustu požadavků. Jedním z nich je i otázka, jak vyřešit parkování svého vozu. Někde parkovat musíte. Bez garáže se neobejdete. Ovšem vysoká cena pozemků většinu lidí nutí k úsporám. Kde a jak tedy zaparkovat auto? 
 

Pozor na požár při parkování uvnitř

Kam umístit auto a kolik peněz mne to bude stát? Tuhle otázku si samozřejmě musí položit každý, kdo staví nový dům, nebo si kupuje byt. Pokud stavíte nový dům, nejjednodušším řešením je počítat přímo v projektu s vestavěnou garáží. Především se povolení ke stavbě ke garáže zahrne rovnou do povolení ke stavbě domu. Za další se do auta dostanete přímo z domu, což oceníte hlavně v zimě nebo při nepříznivém počasí.
 
Nemalým rizikem je ale možnost požáru. Může dojít k situaci, že se začnou z auta uvolňovat výpary a proniknou do domu. Proto je vhodné, aby dveře z garáže do ostatních prostor domu měly ohnivzdornou úpravu. Spousta lidí, ale nechce, aby jim garáž ubírala z obytného prostoru v domě, a proto raději řeší volně stojící garáž. Hotová betonová garáž může dokonale splnit všechny požadavky na parking auta. 
 

Nevznikají žádné náklady navíc

Pokud se na celý problém podíváte ekonomickýma očima, zjistíte, že volně stojící garáž je výhodným řešením. Pokud totiž budujete vestavěnou garáž v domě, náklady na ni jsou stejné, jako na další obytný prostor v domě. Mohou navíc ještě stoupat, třeba o již zmiňované ohnivzdorné dveře.
 
Další položkou je izolace garáže, aby nedocházelo k tepelným ztrátám. To jsou náklady navíc a bohužel s nimi musíte počítat, protože pakliže by byla nad garáží nějaká obytná místnost, což je u vestavěné garáže značně pravděpodobné, k tepelným ztrátám by docházelo. Takže hotová betonová garáž se jeví jako efektivnější volba. Nemáte s ní také žádnou práci navíc.