22.5.2017
 
Přemýšlíte jak vyřešit parkování auta u domu, chaty nebo chalupy, a jestli pro vás bude výhodnější postavit rovnou klasickou uzavřenou garáž, anebo se spokojíte s otevřeným přístřeškem na auto? Pomoci při rozhodování vám může výčet základních výhod, nevýhod a specifik jednotlivých variant. 
 
 

Klasická zděná garáž

Zděná garáž je významnou součástí domu a zpravidla poskytuje kromě parkovacího místa také úložný prostor a může sloužit i jako dílna nebo k dalším účelům. Auto také ochrání před vandaly a zloději. 
 
Stavba zděné garáže je však finančně i časově náročná a nákladná, zabírá velké množství místa, a zejména pokud je spojena s domem, může ubírat obytnou plochu nebo způsobovat problémy s izolací. Z těchto důvodů jsou klasické garáže spíše na ústupu a uplatní se pouze tam, kde je opravdu dostatek místa i finančních prostředků. 
 

Přístřešek na auto

Přístřešek na auto je oproti garáži velmi úsporný ve všech ohledech. Zabírá minimum místa, jeho realizace je rychlá, jednoduchá a zpravidla finančně nenáročná, je možné jej snadno zakomponovat do takřka jakéhokoli prostředí. 
Zároveň poskytne vozidlo dostatečný komfort, jelikož jej ochrání před deštěm, sněhem, kroupami, přímým sluncem a dalšími nepříznivými vlivy. Navíc, pokud přijedete z deště, auto rychleji oschne a nebude náchylné k rezavění, jako když jej mokré zavřete do nevětrané garáže.
 
Nevýhodou je samozřejmě fakt, že přístřešek na auto vás neochrání před zloději a nemůžete sloužit ani jako úložný prostor, pracovna a podobně. 
 

Střední cesta

Zajímavým kompromisem mezi zděnou garáží a přístřeškem může být mobilní garáž. Jedná se zejména o plechové garáže či betonové garáže, které kombinují úsporu prostoru, peněz a času s úplnou ochranou.