19.5.2017
 
Chataření a chalupaření patří v Česku mezi národní „sporty“ a i když nadšení z dob minulých částečně opadlo, stále se dá říct, že nějakou chatu nebo chalupu vlastní nebo navštěvuje občas skoro každý. S parkováním však může být u těchto rekreačních objektů někdy problém.
 
 
Je jasné, že velká zděná garáž nemá například u dřevěné chaty, na kterou navíc jezdíme dohromady třeba na pár týdnů v roce, co dělat. Byl by to ekonomický i estetický zločin. Kam ale bezpečně „uklidit“ automobil, pokud na chatu či chalupu zavítáme? Možností jsou – a je jich hned několik. 
 

I pouhý nekrytý přístřešek může být plně dostačující

Pokud nemáte vysloveně obavy z vandalismu nebo krádeže, můžete vystačit třeba jen s nekrytým přístřeškem na auto. Ten ochrání vůz před deštěm i přehřátím a přístřešek navíc zabere minimum místa a lze jej koncipovat i jako víceúčelovou zahradní pergolu, dřevník nebo podobně. Snadno jej lze také sladit s rázem stavby a okolním prostředím. 
 

I plachtový přístřešek může být řešení

Zajímavou možnost představuje také mobilní plachtová garáž. Jedná se o kovovou konstrukci s krycí plachtou, kterou smontujete na požadovaném místě do dvou hodin. Výhodou je samozřejmě hlavně mobilita a skladnost, ale také nízká cena a dostatečná ochrana před počasím.
 

Uzavřené garáže

Pokud trváte na uzavíratelné garáži, ideálním řešením může být dřevěná garáž, která skvěle zapadne k tradičnímu vzhledu chaty či chalupy a může sloužit i jako dílna, kůlna nebo zahradní domek. 
 
Dřevěná garáž však může vyjít dráž a vyžaduje jistou údržbu. Pokud chcete garáž, o kterou se nebudete muset starat a která vás vyjde opravdu lacino, řešením může být plechová garáž. V tomto případě budete muset poněkud rezignovat na estetický dojem.