18.5.2017
 
Průměrná garáž by se dala přirovnat skoro k truhle s pokladem. Často se v ní nachází drahé vozidlo, nářadí, vybavení a další majetek v celkových hodnotách sahajících nezřídka do stovek tisíc korun. Přesto si většina lidí se zabezpečením garáže neláme hlavu zdaleka úměrně k hodnotě jejího obsahu.
 
 
Problémem jsou přitom jak klasické garáže spojené přímo s domem, tak i samostatně stojící a třeba odlehlé jednotky v podobě například montovaných garáží, betonových garáží nebo dřevěných garáží. 
 
Zatímco v případě samostatných garáží má případný vetřelec výhodu menšího dozoru, v případě garáží přímo spojených s domem je tu velké riziko proniknutí do interiéru pomocí spojovacích dveří, na jejichž zabezpečení se zpravidla zapomíná úplně. 
 

Hlavní pozornost zasluhuje prostor kolem garáže, brána, okna a propojovací dveře

Ať už se jedná o jakoukoli garáž, je samozřejmé, že hlavní slabinu budou představovat vrata či dveře a okna – a právě těm je třeba věnovat maximální pozornost. Základním prvkem ochrany je samozřejmě zámek, který by měl mít co nejvyšší bezpečnostní třídu (ideální je třída 4). Kromě klasických vložek lze použít i různé závorové systémy a podobně – v závislosti na typu dveří atd.
 
Dalším problémem jsou již zmiňovaná okna. Pokud máte garáž osvětlenou a můžete k větrání používat otevřená vrata, pak je vhodné myslet už při stavbě na bezpečnost a opatřit garáž třeba jen velmi malými světlíky. Okna také mohou být pevně přišroubovaná, chráněná speciální bezpečnostní fólií nebo mříží.
 
Pokud je garáž spojena s interiérem domu, velmi pečlivě zabezpečte také propojovací dveře. V případě, že vaše garáž skrývá opravdu cenný majetek, je třeba uvažovat i o pořízení alarmu. Také prostor kolem garáže musí být vhodně zařízen. Měl by být osvětlen (například světly s pohybovým čidlem) a také musí být maximálně přehledný – to většinu vetřelců předem odradí.