10.5.2017

 
Potřebujete garáž, ale nevíte, jaký materiál pro stavbu bude ideální, nebo jestli pořídit hotovou garáž
 
 

Zděná garáž

Tradiční variantu představují zděné garáže, výhodou vlastnoručně postavené cihlové garáže je volnost v rozměrech, tvaru a podobně. Cihlové garáže mají taky poměrně solidní přirozené tepelně izolační vlastnosti a jsou vhodné i pro další účely – kromě parkování auta je lze použít například jako sklad, dílnu a podobně.
 
Nevýhodou je pracnost a finanční nákladnost tohoto řešení a také velké nároky na prostor. Stěny zděných garáží mívají tloušťku minimálně 25 centimetrů. Často používaný je také porotherm, kde je běžná šířka stěn od 36 cm. 

Plechová garáž

Plechové garáže jsou cenově velice výhodné, jsou okamžitě připravené k používání a ušetří značné místo. Použít lze např. buď montované garáže, nebo upravené skladové kontejnery. Pokud dbáte na vzhled, pak vás nejvíce zaujmou montované garáže s omítkou. 
 
Jedná se o mobilní řešení a plechové garáže nepotřebují základy, umísťují se na betonové patky nebo např. zámkovou dlažbu. Nevýhodou jsou horší izolační vlastnosti a vzhled (obojí platí zejména u obyčejných verzí bez omítky). 

 

Betonové garáže 

Zajímavou variantu představují prefabrikované betonové garáže s podlahou. Jde o monolitické železobetonové garáže na klíč, které se v kompletním stavu usazují na připravené patky nebo pásy pomocí těžké techniky. Stěny těchto garáží jsou jen cca 8-10 cm tlusté, takže i v tomto případě ušetříte místo. 
 

Dřevěné garáže

Dřevěné garáže se hodí zejména k dřevostavbám, chalupám apod. Dřevo má dobré přirozené izolační vlastnosti, nevýhodou však jsou větší nároky na údržbu a větší náchylnost na poškození působením povětrnostních vlivů – zejména vlhkosti. Při použití odolnějšího dřeva je zas nevýhodou vysoká cena.