25.4.2017

Uvažujete o pořízení garáže a nevíte, jestli bude lepší zakomponovat ji přímo do domu, anebo zvolit raději samostatně stojící variantu? Pomůžeme vám se rozhodnout. 
 
 

Vestavěné garáže přímo v domě jsou už takřka passé 

Hned na začátku je třeba říct, že o vestavěné garáže je čím dál menší zájem a toto řešení se už zpravidla vůbec nedoporučuje. U nízkoenergetických domů je zcela nevhodné kvůli riziku narušení celistvosti izolace, i u běžných domů však může způsobit úniky tepla nebo porušit zvukovou izolaci. 
 
Vestavěná garáž navíc omezuje obytné prostory, a jelikož bývá umísťována do nejnižších úrovní budovy, často pod úrovní okolního terénu, může vznikat vážný problém se zatékáním a podobně. Vestavěná garáž se tedy jeví jako nevýhodná možnost z mnoha hledisek (i dalších zde nejmenovaných). 
 

Volně stojící garáž je praktická a existuje mnoho variant řešení a provedení

Mnohem výhodnější a běžnější je samostatně stojící garáž nebo garáž v podobě přístavby. Zvolit můžete zděnou variantu, ale také vás možná osloví moderní a úsporné řešení v podobě montované garáže s omítkou, betonové garáže, plechové garáže nebo podobně. 
 
Montované garáže a jiné mobilní varianty mají oproti zděné stavbě řadu výhod a přitom poskytnou stejnou ochranu. Jsou levnější, jejich instalace je často otázkou hodin, jsou méně náročné na prostor a zcela nenáročné na stavební přípravy, jsou přizpůsobitelné a našly by se i další přednosti. 
 
Nejjednodušším a nejlevnějším řešením jsou však otevřené přístřešky na auto. Nezaberou prakticky žádný prostor, a pokud se neobáváte krádeže, představují zcela dostačující ochranu – zejména v případě novějších vozidel, které komfort uzavřené garáže nutně nepotřebují.