21.4.2017

Pořídili jste si novou garáž a přemýšlíte, jestli nějak vyřešit její vytápění a případně, jaký zdroj tepla zvolit, aby byly náklady co nejnižší?
 
 
V prvé řadě je třeba říci, že stálé vytápění garáže formou například pevných radiátorů není vůbec obvyklé ani u rozměrných zděných garáží spojených s domem – ještě větší problém by to samozřejmě byl u samostatných garáží. 
 

Vytápění garáže má smysl řešit v případě, že ji využíváte také například jako dílnu

U menších garáží, jako jsou mobilní betonové garáže, montované garáže, levné plechové garáže a podobně, je vytápění zpravidla zbytečné, jelikož je pravděpodobně nebudeme používat jinak než jako stání pro vozidlo – a takový komfort automobil obvykle nepotřebuje. 
 
Pokud máte větší garáž, kterou chcete například využívat i jako dílnu, lze o nějaké formě vytápění uvažovat. Obvykle je však za tímto účelem vhodná nějaká forma rychlého, nárazového topení, například využití přímotopu a podobně. 
 

Vhodné jsou elektrické nebo plynové přímotopy a přenosná topidla

V garáži totiž potřebujeme rychle udělat teplo na menším prostoru (např. u pracovního stolu) a po práci topení zase vypneme. Soustavné vytápění by bylo ve většině případů neefektivní a zbytečné.
 
Vhodná jsou tedy například různá přenosná topidla na elektřinu, v případě nedostupnosti proudu však lze samozřejmě použít i topidla plynová a podobně. Důležitý je však požadovaný výkon. I topidlo o poměrně slabém výkonu okolo 5 kW může vytopit až 20 m3 nezatepleného prostoru (např. plechové garáže). Myslete nejen na to, aby byl výkon dostačující, ale také abyste zbytečně nepřetápěli.