20.4.2017

Jen samotný fakt, že je vozidlo umístěné v garáži, samozřejmě neznamená, že je v dokonalém bezpečí. Garáže jsou samozřejmě lákavým soustem pro zloděje, protože jejich majitele mnohdy zapomínají na dostatečné zabezpečení. 
 

Rizikové zdaleka nejsou jen odlehlé garáže, ale i ty propojené s domem

Důležitost zabezpečení platí jak u např. betonových garáží nebo montovaných garáží vzdálených od domu, tak u těch, které jsou s domem propojeny. V prvním případě může být vetřelec lákán odlehlostí a klidem pro svou práci, ve druhém případě se zloděj vniknutím do garáže může obvykle snadno dostat i do samotného domu, protože na bezpečnost interiérových dveří dbá většina lidí vůbec nejméně. 
 

Zabezpečení garážových vrat a oken

Ať už se jedná o silnostěnné zděné stavby nebo například o lehké plechové garáže, dřevěné garáže a podobně, slabinou jsou vždy vrata a okna.
 
Konkrétní způsob zabezpečení garážových vrat
samozřejmě závisí na jejich typu. U sekčních vrat, ale i rolovacích a posuvných zpravidla záleží na tom, jakou mírou zabezpečení jsou opatřeny už z výroby. Ovládání zámku bývá elektronické nebo ruční. 
 
Dvoukřídlá vrata lze ochránit pomocí zámkové vložky s vysokou třídou zabezpečení (třída 3 – 4), případně doplnit zabezpečení pomocí závorových systémů nebo ocelových tyčí zasunovaných do zárubně vrat a rámu v podlaze. 
 
Poměrně dobré zabezpečení poskytují dvoukřídlá vrata chráněná tříbodovým bezpečnostním systémem. Kromě samotných vrat je také nutné myslet na zabezpečení oken. Ta by měla být pevně přišroubovaná a je případně možné je opatřit bezpečnostní fólií. Okna v garáži slouží hlavně jako zdroj světla, k větrání postačí vrata – proto není problém je řešit jako „neotevíratelná“