13.4.2017
 
Garáž je ideálním místem na skladování zahradního vybavení, nářadí, materiálů a podobně – a bývá jediným východiskem, pokud nemáte sklep, zahradní domek nebo jiné úložné prostory na pozemku. 
 
 
Velmi oblíbené jsou v současnosti prostorově úsporné a levné mobilní betonové garáže, montované garáže apod. Jednou z jejich mála nevýhod je poměrně omezené místo oproti rozsáhlým zděným garážím, které si můžete postavit podle potřeb. 
 

Využití prostoru si dobře naplánujte a využívejte zdi

 
V menší plechové nebo betonové garáži je však nutné počítat každý kousek místa a dobře jej organizovat, abyste zde mohli uložit vše, co potřebujete. V první řadě je dobré udělat si předběžnou představu o tom, co vše potřebujete do garáže složit. Podle plánku garáže si rozdělte prostor na jednotlivé úložné části. Nezapomeňte počítat s místy, která musejí mít volný přístup (zásuvky, větrací otvory apod.). 
 
Nejlépe se jako úložný prostor dají využít stěny. Místo abyste garáž zaplňovali po horizontální ploše, můžete využít vertikální roviny. Pořídit je možné různé nástěnné organizátory, regály a úložné systémy. Je i spousta firem, které vám přímo na míru navrhnout a zrealizují optimální řešení. Tato varianta je sice pohodlná a prostor využijete dokonale, musíte ale samozřejmě počítat s vyšší cenou. 
 
Pokud si budete nástěnné věšáky, organizátory, police a další příslušenství pro uložení vybavení a nářadí pořizovat sami, berte v potaz způsob montáže a možnosti garáže, materiál stěn, zateplení a s tím spojená rizika jejich narušení nebo nedostatečné nosnosti. 

 

A ještě několik pravidel na závěr

  • Při ukládání si prostor rozdělte na sektory pro jednotlivé druhy vybavení
  • Neskladujte a nehromaďte zbytečnosti, uložené věci probírejte a vše nepotřebné vyhazujte
  • Využívejte krabice a úložné boxy a vždy po skončení práce uklízejte nářadí na správné místo
  • Pamatujte na dostatečnou prostorovou rezervu pro manipulaci s autem, vystupování apod.