12.4.2017
 
Vhodné osvětlení garáže je důležité vybrat pečlivě a také velice účelově, jelikož musí především splňovat praktické požadavky, méně se v případě garážového osvětlení dbá na estetiku, styl a podobně. Za součást garážového osvětlení lze považovat také osvětlení prostoru před garáží a příjezdové cesty.
 
 
Ať už máte rozsáhlejší zděnou garáž nebo jen jednoduchou a úspornou montovanou garáž, betonovou garáž či nejobyčejnější plechovou garáž, kvalitní osvětlení je nutné jak pro dobré a pohodlně parkování a orientaci v prostoru garáže, tak i v případě, že garáž budete využívat i jako například dílnu nebo kůlnu.
 

Do garáží volte osvětlení na boční stěny

Jako optimální řešení se pro garáže doporučuje nástěnné osvětlení na boční zdi – a to hned ze dvou důvodů. Jednak kvůli garážovým vratům, které mohou vyžadovat část stropního prostoru, ale zejména proto, že při parkování by stropní světlo nevhodně zasahovalo pouze střechu vozu. Boční světla naproti tomu poskytnou dostatečné osvětlení celého prostoru kolem auta, který by jinak zůstal ve stínu. 
 

Zvolte světla s vyšším stupněm ochrany

Světla určená pro garáž by měla být také opatřena krycím košem (zejména pokud garáž slouží i jako dílna, sklad a podobně) a stupněm ochrany alespoň IP 44. Stupeň ochrany by měl být uveden na obalu svítidla a platí, že čím vyšší číslo, tím lepší ochrana. U nekvalitních světel tento údaj nemusíte nalézt a je lepší se jim vyhnout.
 
Ideálním řešením osvětlení garáže i prostoru před garáží jsou pak světla s pohybovým čidlem, která umožňují rychlé a pohodlné parkování. Do vnitřního prostoru garáže je pak vhodné zářivkové osvětlení s nízkou spotřebou energie – zářivky by měly disponovat elektronickým předřadníkem (zamezuje blikání).