Rozhodnutí, zda pořídit samostatnou garáž, včlenit garáž do domu nebo si vystačit pouze s neuzavřeným garážovým stáním, je vždy složité a typ garáže i její umístění by mělo záviset na celkové koncepci domu, dostupnosti z příjezdových cest, prostorových možnostech, estetických požadavcích a na dalších faktorech. 
 
 
Již předem je možné říci, že včlenění garáže přímo do domu se dnes již nedoporučuje (zejména u nízkoenergetických domů) kvůli tepelným ztrátám a také kvůli omezování obytného prostoru. Vhodnějším řešením je tedy přistavená garáž nebo volně stojící garáž či přístřešek. 
 
Stavbu garáže je nutné situovat podle rozložení pozemku, samozřejmostí je zajištění co nejlepšího přístupu pro vozidlo. Zohlednit je nutné také terén. Pokud chceme stavět vlastní garáž, je nutné zvolit optimální podloží, terén upravit nebo najít příhodnou plochu. 
 

Mobilní garáže mohou ušetřit místo i peníze

Problémy s terénními úpravami můžeme částečně omezit pořízením mobilní garáže, například prefabrikované betonové garáže nebo montované garáže s omítkou. Betonovou garáž je možné umístit i do svažitého terénu a montovanou i do stísněných míst a prostor nepřístupných pro těžkou techniku.
 
Garáž by však vždy měla respektovat vzhled a charakter pozemku a domu. Není vhodné, aby příliš vyčnívala a měla by být designově sladěná s domem. Nejhorší variantou je garáž, která se absolutně vymyká stylu ostatních staveb. 
 
Pokud se však neobáváte krádeže, je pořizování garáže pro moderní vozy v mnoha ohledech nadbytečné a vystačíte s krytým stáním. Garáž je tedy vhodná zejména, pokud ji chcete použít i k jiným účelům (jako dílnu, kůlnu,…) nebo ji chcete využít jako architektonický doplněk spojený například s terasou, pergolou apod.