Výběr vhodných garážových vrat je velice důležitý z hlediska praktičnosti, komfortu a podobně. Při výběru garážových vrat bychom se měli orientovat samozřejmě podle velikosti a typu garáže, ale také například podle její používanosti. 
 
 
Při výběru si musíme dobře rozmyslet, zda nám stačí ručně ovládaná vrata, nebo zvolíme raději pohodlnou dálkově ovládanou variantu, která se oplatí zejména, používáme-li vjezd opravdu často, třeba i mnohokrát denně. 
 

Při výběru vhodného typu vrat vycházíme ze způsobu využívání garáže a jejího prostoru

Zaměřit se musíme také na technické vlastnosti materiálu vrat a jejich kvalitu. Jaká je úroveň jejich tepelné izolace, míra zabezpečení a podobně. Zvolit pak musíme také vhodný typ vrat, což bude vycházet z řešení prostoru v garáži a před ní a z dalších faktorů. Zaměřit se můžeme na tři základní typy vrat: 
  • Sekční vrata
  • Rolovací vrata
  • Výklopná vrata
 
Výklopná vrata jsou relativně levná a jejich montáž je snadná. Uplatní se i u mobilních plechových garáží, prefabrikovaných betonových garáží, dřevěných garáží, dvojgaráží či řadových garáží a podobně. Jejich nevýhodnou je poněkud větší prostorová náročnost. 
 
Rolovací vrata jsou ideální tam, kde je minimum prostoru. Jejich nevýhoda spočívá například v kratší životnosti, větších nárocích na údržbu a také obvykle v horších izolačních vlastnostech. 
 
Poslední – a možná vůbec nejběžnější – možností jsou vrata sekční, která se otevírají přímo vzhůru a mají velmi dobré izolační vlastnosti. Co se náročnosti na prostor týče – nalézají se někde mezi dvěma výše uvedenými variantami. Vhodná jsou pro většinu typů garáží.