Zjistili jste, že garáž bude nezbytnost, bez které se do budoucna neobejdete, ale váš dům žádnou vlastní garáží nedisponuje? Při stavbě garáže vás samozřejmě čeká jednání s úřady, které může být poměrně rychlé a jednoduché, ale také komplikovanější. Záleží na velikosti plánované stavby a dalších okolnostech
 
 
Pokud chceme garáž přistavovat k domu nebo volně na pozemek, musíme podle zákona oslovit projektanta, který vytvoří patřičnou dokumentaci. Ta poté bude předána k posouzení stavebnímu úřadu. Projektant zodpovídá za úroveň projektu (bezpečnostní, ekologickou, technickou atd.). Jednou ze základních podmínek je vzdálenost alespoň 1,5 m od sousedního pozemku. 
 

To, zda budete potřebovat stavební povolení, závisí na velikosti garáže

A co dál? Nutno říct, že platí dvojí metr, podle rozlohy garáže. Pokud se rozhodnete pouze pro malou garáž do 25 metrů čtverečních, budete mít situaci jednodušší. K jejímu pořízení nebo zbudování vám totiž stačí pouze územní souhlas. K jeho udělení stačí prokázání faktu, že stavbě nic nebrání – tento souhlas se týká i pozdějšího provozování (např. větrání, odvodňování,…).
 
Pokud se rozhodnete pro větší garáž (tedy nad 25 m2), což je častější případ – budete potřebovat územní rozhodnutí i stavební povolení. V případě, že stavbě nic nebrání a neexistují žádné komplikující okolnosti, je možné získat územní rozhodnutí i stavební povolení zároveň.
 

Betonové garáže a jiné mobilní garáže vám mohou ušetřit starosti i peníze

 
Když jsou oficiální povinnosti za vámi, můžete se pustit do stavby, případně si garáž pořídit, což je stále oblíbenější řešení. Mobilní betonové garáže, montované garáže a podobně vás vyjdou velice levně a poslouží stejně dobře jako garáže zděné.