Uvažujete o stavbě nebo pořízení garáže nebo přístřešku na auto, ale nejste si jistí, kterou variantu zvolit? V našem článku si shrneme alespoň některé nejdůležitější výhody a nevýhody jednotlivých řešení, abychom vám rozhodování malinko usnadnili. 
 
 

Garážové stání – levné řešení do omezených prostor

Začneme konstrukčně jednodušší variantou, kterou je neuzavřené garážové stání, čili přístřešek na auto. Tato možnost má rozhodně různé výhody, ale samozřejmě také nedostatky. Podívejme se tedy nejdříve na pozitiva. 
 
Stání ochrání auto před nepříznivým počasí, před sněhem i deštěm. Chrání také před UV zářením, které snižuje životnost laku a automobil je zde zároveň vystaven dostatečné cirkulaci vzduchu, což umožňuje rychlejší schnutí povrchu, když se vrátíte z vyjížďky v dešti. Díky stínu se také vůz v létě tolik nepřehřívá. 
 
Garážové stání je navíc levné a jeho realizace je rychlá a nenáročná. Díky nenásilnému a lehkému vzhledu snadno zapadne do jakéhokoli prostředí a může zcela splynout s domem. Zabírá také minimum místa. Jednou z hlavních nevýhod je však nižší bezpečnost. 
 

Uzavřená garáž – ochrana před krádeží a možnost dalšího využití prostoru

Uzavřená garáž nabízí ochranu nejen před počasím, ale také před zloději či vandaly, lze ji navíc vytápět, a tak nemusíte v zimě nasedat do promrzlého vozu nebo se bát, že vůbec nenastartujete. Garáž lze navíc využívat i k dalším účelům, například jako kůlnu, dílnu, sklad apod. 
 
Pořízením mobilní montované garáže nebo například prefabrikované betonové garáže můžete navíc ušetřit oproti stavbě vlastní zděné garáže. Nevýhodou uzavřené garáže však zůstává vyšší náročnost na prostor i vyšší pořizovací cena oproti otevřenému stání.